Mowa zależna jest problematyczna i to nie tylko dla studentów języka angielskiego ale też samych gramatyków. Problemy nie wynikają z trudności jej budowy, albowiem zasady są bardzo proste – jeden czas do tyłu, pamiętać o przysłówkach miejsca, czasu i zaimkach (zobacz rówież następstwo czasów). Problemem jest bezsens niektórych zdań wyrażonych w mowie zależnej stosujących wszystkie zasady budowy mowy zależnej.

Przykład.

Powiedzmy, że Janek powiedział mi dzisiaj, że wczoraj siedział cały dzień w domu. Zdanie oryginalne Janka brzmiało następująco: (Janek says) "Yesterday, I stayed home the whole day". Stosując zasady mowy zależnej dokonujemy następujacego przykształcenia:

Janek told me that he had stayed home the whole day the day before.

Wszystkie zasady budowy mowy zależnej zostały zastosowane.

I co nam wyszło w końcowej wersji? Kompletna bzdura. Co to znaczy the day before? Nasz odbiorca nie jest w stanie trafnie odgadnąć, że było to wczoraj. The day before może oznaczać każdy dzień w przeszłość. Ze zdania wynika, że Janek przebywał w domu cały dzień i poinformował mnie o tym fakcie dzień później.

Każdy odbiorca nie wiedziałby o co chodzi dlatego też wielu gramatyków twierdzi, że w takich przypadkach użycie słowa yesterday jest odpowiednim jeśli yesterday odnosi się naprawdę do dnia wczorajszego, czyli Janek said that he had stayed home the whole day yesterday. Jeśli Janek powiedział to zdanie dwa tygodnie temu wtedy wszystkie zasady mowy zależnej mają sens

Przykład

Zosia jedzie w góry jutro i powiedziała mi o tym wczoraj. Oryginalne zdanie brzmiało: "I’m going to the mountains tomorrow."
Stosując zasady mowy zależnej, musimy dokonać następujących przekształceń:

Zosia told me that she was going to the mountains the following day.

  • zaimek I zmienił się na she
  • czasownik is zmienił się na was
  • przsyłówek tomorrow zmienił się na the following day

Co uzyskaliśmy? Co to za informacja? Poprawnym zdaniem w tym przypadku byłoby "Zosia told me that she is going to the mountains today".

WNIOSEK
Z mową zależna należy uważać aby nasz odbiroca wiedział o co nam chodzi. Zasady zasadami, ale należy je okazyjnie łamać aby uzyskać poprawniejsze formy gramatyczne i lepszą komunikatywność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *