Present SimplePresent Continuous
czynności powtarzające sięczynności krótkotrwałe wykonywane w chwili mówienia lub w obrębie teraźniejszości
zaplanowane czynności (język formalny), rozkłady, planyzaplanowane czynności w przyszłości
Instrukcje, czynności występujące jedna po drugiej
prawa natury, fizyki, itp
rzeczy stałe, które się nie zmieniają lub rzadko zmieniająrzeczy zmienne, czasowe
w zdaniach warunkowych po if, when, as soon as, until etc,Irytacje

Przykłady:

 • I always read books. (Zawsze czytam książki) – mój zwyczaj, rutyna, coś stałego
 • I’m always reading books (Zawsze czytam książki) – wyrażam swoją złość, irytację tym faktem.
 • I take this test tube and put it on the burner for 5 minutes, then I wait until the liquid boils and add 10cc of acid. (Biorę i kładę ją na palniku na 5 minut, potem czekam aż płyn się zagotuje i dodaję 10 cc kwasu).
 • I’m taking this test tube and putting it on the burner for 5 minutes, then I’m waiting until the liquid boils and I’m adding 10cc of acid. – Zdanie to znaczy to samo ale po co tyle słów – zbyt długie.
 • I go to school. (Chodzę do szkoły) – rutyna
 • I’m going to school (Idę do szkoły) – w tej chwili, lub w obrębie tego czasu. Może to oznaczać, że jestem studentem tylko przez tydzień, czy miesiąc i sytuacja taka jest czasowa. Innym przykładem jest:
 • I live in Warsaw – na stałe
 • I’m living in Warsaw – tylko teraz. Może tam tylko studiuje, ale mieszkam na stałe w Poznaniu.
 • Earth goes round the sun (Ziemia kręci się wokół słońca) – prawo fizyki, natury
 • Earth is going around the sun (Ziemie kręci się wokół słońca) – w tym momence. Zdanie to jest zupełnie poprawne. Należy pamiętać, że rutynę i prawa, które się nie zmieniają wyraża sie w czasie teraźniejszym prostym. Można powiedzieć: Earth goes around the sun and is going aroud it right now. Robi to zazwyczaj i w tym momencie.
 • The train leavs at 5. (Pociąg odjeżdża o 5) – rozkład jazdy.
 • The train is leaving right now (Pociąg właśnie odjeżdża ) – widzę go jak odjeżdża (present continuous), a odjeżdża on o 5 (present simple)

SŁOWA KLUCZOWE

Present Simple jest kojarzony z pewnymi słowami, które pokazują nam zwyczaj np: always, often, usually, sometimes, seldom, never, every day, every week, every year, on Mondays, itp. Używając niektórych z nich w Present Continuous wyrażamy irytację.

Słowa lub zwroty kojarzone z Present Continuous: now, at the moment, right now, as we speak, presently, currently, itp.

Niektóre czasowniki w języku angielskim wyrażają coś co jest czymś długotrwałym a nie przejściowym, są to tzw Stative Verbs. Mówiąc: "I believe" – wyrażamy coś w co wierzymy od jakiegoś czasu i będziemy wierzyć dopóki sytuacja się nie zmieni. Mówiąc: "I know" – wyrażamy coś co będzie trwało może do końca życia. "I understand" – czy mogę rozumieć tylko w tym momencie a za pięć minut już nie? (Czasami :-). W większości wypadków nasze zrozumienie jest długotrwałe. Stative verbs używa się zazwyczaj w Present Simple.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *