Uczniowie mają zazwyczaj problem, kiedy muszą zdecydować czy użyć czasu teraźniejszego prostego (Present Simple tense) czy też czasu teraźniejszego ciągłego (Present Continuous tense). Ogółną zasadą jest to, że czas ciągły oddaje jedynie coś chwilowego, krótkotrwałego i czasowego. Jeśli chcemy budować zdanie angielskie, należy zastanowić się, czy czasownik będzie oddawał pewien niezmieniający się stan czy też coś co trwa jedynie przez jakąś chwilę. Powiedzmy, że chcemy powiedzieć: "ona nigdy się ze mną nie zgadza". Zdanie to mówi o pewnym zwyczaju – nie jest to chwilowe ale jest raczej zasadą. Wybierzemy więc czas Present Simple. Zdanie to wygląda następująco:

She never agrees with me – dodaliśmy końcówkę "s" dla trzeciej osoby. Never jest jednocześnie zaprzeczeniem czasownika. Mamy piękne angielskie zdanie.

Inny przykład: "ona jedzie pociągiem". Zdanie na pewno odnosi się do teraz, ponieważ słowo "jedzie" odnosi się do tej chwili. Gdybyśmy chcieli oddać zwyczaj, powiedzielibyśmy "jeździ". Wybieramy zatem Present Continuous. Zdanie to wygląda następująco:

She is going by train – użyliśmy słowa pomocniczego "is" dla trzeciej osoby liczby pojedynczej oraz czasownika "go" z końcówką "-ing".

Weźmy inny przykład: "oni dużo czytają". Znowu mówimy o pewnym zwyczaju. Nie tylko teraz czytają ale wczoraj, dzisiaj i najprawdopodobniej jutro. Użyjemy zatem czasu Present Simple. Zdanie to wygląda nastepująco:

They read a lot – bez końcówki "s" bo trzecia osoba liczby mnogiej nie posiada tej końcówki.

Co by się stało gdybyśmy chcieli użyć czasu Present Continuous w tych dwóch przypadkach? Nic strasznego! Ale zmieniłoby się znaczenie tych zdań w pewnym stopniu.

  • She is never agreeing with me.
  • They are reading a lot.

Oba zdania oznaczają teraz nie tylko zwyczaj ale również fakt, że tego nie lubimy. Użycie czasu Present Continuous w zdaniach wyrażających zwyczaj przedstawia nasze negatywne podejście do tego faktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *