Istnieje przekonanie, że język angielski posiada więcej czasów niż język polski, tzn. jest podobno aż dwanaście czasów gramatycznych,. Niestety (czy stety), jest to przekonanie błędne. W języku angielskim wyróżnia się jedynie dwa czasy (teraźniejszy i przeszły). Istnieje też możliwość odniesienia się do przyszłości poprzez zastosowanie słów pomocniczych takich jak „will” (I will study English), „be going to” (I’m going to study English), lub użycie czasu teraźniejszego z odpowiednim przysłówkiem czasu (I’m studying English tomorrow).Czas rozpoznaje się jedynie po czasowniku lub przysłówku czasu. Wszystkie inne tzw. czasy to jedynie aspekty czasownika (coś w rodzaju imiesłowu). Pokazują one czy czynność została już dokonana (Perfective Aspect) lub jest w trakcie wykonywania (Continuous/Progressive Aspect).

różne zagadnienia związane z czasami

Czasy – zagadnienia

 

present tenses czasy teraźniejsze

Czasy teraźniejsze

 

past tenses czasy przeszłe

Czasy przeszłe

 

future tenses czasy przyszłe

Czasy przyszłe

 

4 thoughts on “Czasy angielskie

  1. Super strona! Ja nic nie rozumiałam angielskiego,a tu nie dość że jest wszystko wytłumaczone to jeszcze są ćwiczenie rewelacja:)

  2. Nie rozumiem twierdzenia „W języku angielskim wyróżnia się jedynie dwa czasy”. A Present Perfect Simple to nie czas? A Future Continuous to nie czas?
    Rozumiem, że nie wszystkie czasy są w praktyce używane, mimo że uczymy się ich na lekcjach angielskiego. Rozumiem, że niektóre są formami gramatycznymi właściwie wymarłymi np. po co komu czas zaprzeszły? Nie rozumiem dlaczego tylko czas przeszły i teraźniejszy mają być traktowane jak prawidłowe czasy gramatyczne. Zapytałam o to mojego nauczyciela (rodowity Szkot), który gramatykę zawsze ogranicza do minimum. On z kolei spytał „Which present tense and which past tense are we talking about?”. Proszę więc o podanie źródła wyżej cytowanego twierdzenia.
    Jestem w II klasie LO. W zeszłym roku zdałam FCE. Przygotowuję się do IELTS, no i oczywiście matura za rok, ale to raczej bez stresu się obejdzie. Właśnie odkryłam tę stronę. Zapowiada się na bardzo przydatną 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *